Rappelz

Choć nazwa Rappelz może nie wskazywać, jest to klasyczny MMORPG osadzony w świecie fantasy. Gra powstała w 2004 roku i od tamtego czasu przyciąga graczy z różnych zakątków Świata, głównie dzięki regularnym aktualizacjom, bo niestety nie opiera się ona na konkretnej fabule. Jednak kilka czynników sprawia, że gracze chętnie do niej wracają.
Jak często bywa w tego typu grach, naszą przygodę rozpoczynamy od rejestracji, pobrania klienta i jego aktualizacji. Na początek staje przed nami dylemat wyboru jednej z trzech ras. Do dyspozycji mamy rasę Deva, która koncentruje się na obronie i wsparciu innych, Asura, której obrona i atak są na równym poziomie oraz Gaia, o słabej obronie i wysokim współczynniku uników. Następnie będziemy musieli wybrać również klasę postaci. Tutaj już bez zaskoczeń – standardowy wybór pomiędzy wojownikiem, summonera oraz magiem.
Po tym trudnym dylemacie lądujemy na „wyspie treningowej”, z której wyrwiemy się dopiero po 15 poziomie. W tym czasie seria zadań questowych przeprowadzi nas przez wszystkie aspekty gry, które mogą okazać się pomocne w późniejszej rozgrywce. Dodatkowo otrzymujemy wiele cennych informacji od NPC. Gdy osiągniemy poziom 10 czeka nas pierwszy wybór klasy. Na późniejszym etapie będziemy mogli dobrać tzw. subklasę, która wzmocni naszą postać.
Jak już było wspomniane gra obfituje w klasyczne rozwiązania. Ani tryb walki, ani zdobywanie poziomów nie jest tutaj specjalnie efektowne i dynamiczne. Rozgrywka opiera się raczej na powolnym ubijaniu tysięcy mobów, licząc przy okazji na w miarę rozsądny drop. Warto w początkowym etapie gry zwrócić uwagę na qeusty, które są miłą odskocznią od stałego grindowania postaci. Statystyki są rozdawane automatycznie po osiągnięciu kolejnego poziomu. Możemy je podwyższyć awansując na level skutkujący wyborem podklasy lub inwestując w kamienie dusz, które modyfikują ekwipunek.
W walce pomagają nam mniej lub bardziej groźne pety, które możemy przywoływać. Zwierzęta podzielono na pięć poziomów, w zależności od ich częstotliwości spotykania. Mogą one nas wesprzeć albo fizycznymi atakami swoich kłów i pazurów albo za pomocą magii. Oczywiście lepsze możliwości są zarezerwowane dla graczy, którzy jako swoją klasę wybiorą przyzywacza. Gra oferuje również możliwość jazdy na wierzchowcu, co znacznie usprawnia poruszanie się między lokacjami.Tryb PvP również specjalnie nie zaskakuje. Możemy korzystać z areny, wyzwać kogoś na pojedynek lub bezczelnie atakować każdego napotkanego gracza. Ostatniej opcji jednak nie polecamy ze względu na kary, które grożą za takie zachowanie.
Ciekawe rozwiązanie zostało wprowadzone w trybie rozgrywek gildii. Nie mają one do dyspozycji fortów, zamków ani miast, tylko lochy. Gildia, która posiada loch może pobierać opłatę od innych, którzy chcieliby się udać w rajd po nim. Oczywiście członkowie zwycięskiej grupy mają wstęp darmowy. Żeby zdobyć takie przywileje należy jak najszybciej wykonać „time attaca raid” – najszybszy sojusz zyskuje możliwość w pojedynku z obecnym właścicielem. Ciekawostką są sojusze między gildiami, które nadają wojną i starciom dodatkowego smaczku.
Podsumowując: niewiele questów może sprawić, że gracze się znudzą grą, ale ładna grafika oraz innowacyjny system oblężeń lochów sprawiają, że gra Rappelz może się poszczycić naprawdę dużą bazą graczy, praktycznie ze wszystkich stron Świata. Dodatkowo system zwierzątek jako pupilków i pomocników również podnosi wartość gry na rynku. Twórcy postawili na klasykę, a jak wiemy czasami lepsze jest wrogiem dobrego, zatem warto dać temu tytułowi szansę.

Podstawowe Informacje:
Wydawca: gPotato
Gatunek:  fantasy
Typ: 3D
Język: polski, angielski
Wymagania: Minimalne:
OS: Windows XP / Vista / 7
CPU: AMD/Intel Single Core 2.0GHz
RAM: 512 MB
HDD: 3.0 GB
Karta graficzna: 128 MB 3D, DirectX: 9.0c

Zalecane:
OS:  Windows XP / Vista / 7
CPU: Intel P4 3.0GHZ / AMD Athalon X2 5000+
RAM: 1024 MB
HDD: 4.0 GB
Karta graficzna: 256 MB 3D, DirectX: 9.0c

Możliwość komentowania jest wyłączona.